У суспільстві не вистачає запиту на повагу до військових та ветеранів, що створює розрив між ними та цивільними. Масі Найєм, військовий та співзасновник організації «Принцип», вважає, що зараз важливо змусити державу дивитися на ветеранів не лише як на статтю видатків, а як на опору обороноздатності країни.

В інтерв'ю Ользі Айвазовській у рамках проекту "Сила вибору", Масі сказав, що в суспільстві немає чесної розмови про те, що грошей на пільги Уаріна може не мати.

"Коли мені ще раз говорять про те, що немає грошей, то я кажу: може, варто перестати красти? Бо крадуть не росіяни чи поляки, а українці... Нам не вистачає розмов про те, чому красти погано".

ЗСУ. Фото Генштаб

Масі впевнений, що гроші у держави є:

Популярні новини зараз

Гороскоп на 17 грудня: кава, терпіння і трохи підказок від зодіакальних сил

Пенсіонерів змусять платити за проїзд у громадському транспорті

"Тисячу Зеленського" дозволили отримати ще одним способом: як скористатися можливістю

Українці не підозрюють про наслідки: які пастки приховує "Національний кешбек"

Показати ще

"Немає пріорітизації та розуміння, чому ветерани важливі. Це частина обороноздатності, але потрібно зрозуміти потреби цих людей. Що можна зробити вже зараз? Якщо військовий поранений, то здебільшого функцію держави для нього виконує його сім'я, оскільки бракує соціальних працівників. У системі координат держави ця сім'я має бути кимось із якимось статусом."

Жінки в ЗСУ. Фото кадр з Youtube

Військовий пропонує замість прямих виплат ветеранам створювати систему, яка дозволить їм обирати необхідні послуги – ліки, навчання, реабілітацію. Це буде чесним та корисним підходом, який зможе вирішити багато проблем.

"Щодо відсутності грошей, то можна подумати, як їх перенаправити. Наприклад, я міг би отримати інвалідність другої групи, яка передбачає 12 тисяч гривень пенсії. Справедливо було б на моєму місці не отримувати цю пенсію. Але держава теж має зрозуміти, що мені ця пенсія не потрібна. Але, наприклад, потрібне доступне навчання новим кваліфікаціям, щоб поміняти роботу, щоб щось наздогнати. тисяч гривень, ці 12 тисяч гривень дуже потрібні. Для цього нам слід проаналізувати потреби цих людей та зрозуміти, як дати їм саме те, що необхідно”, – каже Масі.

Військовий з дружиною

Найголовніше, на думку Масі, показати майбутнім поколінням, що бути військовим це шанована професія, і що держава має бути готова піклуватися про тих, хто її захищає.

Чому це потрібно робити? Тому що росію ніхто, на жаль, не вб'є, хоч цього дуже хотілося б. І щоб через 30 років, якщо знову розпочнеться війна, мій син міг сказати собі, чи є позитивний досвід для того, щоб захищати державу: «Мій батько пішов та захистив. Що йому дала держава? Чи дало йому повагу суспільство? Якщо так, то я піду воювати».

Гроші на ЗСУ, фото: Twitter

Наступного року бюджет для ветеранів урізали майже втричі порівняно із нинішнім, і це також викликає питання. Військовий Масі бачить у цьому серйозну проблему:

"Хтось у державі зовсім не розуміє і неправильно ставить цей пріоритет. Кожен поранений військовий вважає себе використаним матеріалом – тебе просто викидають, ти ніхто, ніде, ніяк. Як у суспільстві з часом буде ставлення таке, так і держава кинула тобі одноразову виплату, як кістку. Одноразова виплата становить 600 тисяч, або 800 тисяч, або 1 мільйон гривень. За скільки часу військовий витратить це на свої потреби? А далі як з цим жити все життя, коли ти нікому не потрібен?"

ЗСУ. Фото: скриншот Міноборони Facebook

На думку Масі, держава не розуміє, яке місце посідають ветерани у системі обороноздатності. Ті, хто був поранений, особливо у перші роки війни, це люди з реальним бойовим досвідом. Нових солдатів так швидко навчити неможливо. Тому важливо оперативно допомогти пораненим відновитись. Якщо вони хочуть повернутись до ладу — дати їм таку можливість. Якщо не хочуть дозволити їм передавати свій досвід новачкам.

"Якщо у самого ветерана є якась визначеність, він більше і довше воюватиме. І це економить гроші державі", – додав він.

Нагадаємо, бійець з ПТСР, який пережив 2 горіння в танку, ризикує сісти на 10 років: у прокурорів масштабна "акція"

Раніше ми писали про те, що двоповерховий МАФ має намір осквернити пам'ять героїв України: мешканці виступили проти торгівлі на військовому цвинтарі

Крім того, Знай.ua повідомляв, 621 бізнесів з "російським слідом" процвітають на українських тендерах, оминаючи заборони за допомогою нотаріусів.