Українська пенсійна система поступово стає більш вимогливою до майбутніх пенсіонерів. Вимоги до страхового стажу, необхідного для виходу на пенсію, з кожним роком посилюються.
Як зазначила старша наукова співробітниця Інституту демографії та соціальних досліджень Лідія Ткаченко, це стане викликом для багатьох громадян.
У 2024 році для виходу на пенсію у 60 років потрібно було 31 рік страхового стажу. У 2025 році цей показник підвищиться до 32 років, а до 2027 року зросте до 35 років. Це означає, що людям, які досягнуть пенсійного віку у найближчі роки, буде складніше виконати ці умови.
"Ця реформа – частина загальної тенденції до збільшення робочого віку і кількості років страхового стажу. Вона має на меті стабілізувати пенсійну систему, але водночас створює серйозні труднощі для тих, хто через війну втратив роботу або вимушено змінив професію", – пояснює Лідія Ткаченко.
З грудня вже не мобілізують: хто з чоловіків точно не отримає повістку до Нового року
Пенсіонери отримають додаткові гроші напередодні свят: скільки доплатять
Не врятує навіть бронь: чоловіків закликали готуватися – в окопах побувають усі
Київстар скасовує популярний пільговий тариф: яку альтернативу пропонує, зокрема, пенсіонерам
Війна також внесла свої корективи. "Майже три роки повномасштабних бойових дій завадили багатьом людям вести стабільну трудову діяльність. Це вплине на їхню здатність накопичувати стаж", – зазначає експертка.
У 2024 році вихід на пенсію у 60 років можливий лише для тих, хто має мінімум 31 рік стажу. Якщо стаж становить 21-31 рік, пенсію можна оформити у 63 роки, а якщо 15-21 рік – у 65 років. Вимоги 2025 року будуть ще суворішими: для виходу у 60 потрібно буде 32 роки стажу, у 63 – від 22 до 32 років, у 65 – мінімум 22 роки.
Нагадаємо, середня пенсія лише на папері: стареньких кинули за межу виживання
Раніше ми розповідали, що доведеться піднатужитися: як заробити пенсію не менше 6000 гривень
Також, зарплати заморожені, але податки зросли: хто найбільше серед громадян відчує удар